by

Jak podróżować z rowerami: uchwyty na hak i klapę od bagażnika

Istnieją różne sposoby przewożenia rowerów na samochodach, z których każdy ma swoje wady i zalety. Być może nie dołączyłeś jeszcze do grup zapaleńców rowerowych przygód na fb, jednak jeżeli nałóg rowerowy coraz częściej daje o sobie znać, miej świadomość, że bagażnik rowerowy powinien znaleźć się na twojej liście zakupów.

Bagażnik rowerowy na hak holowniczy

Popularnym sposobem przewożenia rowerów jest hak holowniczy. Możliwość zamontowania do czterech rowerów jednocześnie, a także brak konieczności podnoszenia rowerów na dużą wysokość to zdecydowana zaleta.

Niektóre z nich mają złącza świetlne do hamulców i kierunkowskazów, które są podobne do przyczepy i wymagają użycia wtyczki przyczepy do ich obsługi. Tego typu bagażniki rowerowe znacznie wydłużają długość samochodu i są masywniejsze i cięższe, choć nadal będą składane do przechowywania. Kosztują też więcej niż proste regały.

Uchwyty rowerowe na klapę od bagażnika

Nie masz haka? Nie ma problemu. Inną opcją, szczególnie w przypadku okazjonalnego transportera rowerowego, jest bagażnik z tyłu przymocowany do powierzchni bagażnika. Zazwyczaj można na nich przewieźć do czterech rowerów.

Tutaj też zaletą jest to, że nie wymaga podnoszenia rowerów zbyt wysoko i jest łatwo składany, więc nie sporawi problemów z przechowywaniem.

Istnieją pewne istotne wady: dostęp do bagażnika z zewnątrz nie jest możliwy przy zamontowanych rowerach. Jednak w przypadku niektórych nowocześniejszych modeli uchwytów ta wada została wyeliminowana i z łatwością można bagażnik otwierać gdy są na nim rowery. Zależy jednak to od modelu samochodu. Stojak musi pasować do stylu nadwozia samochodu, ponieważ elementy takie jak tylne spojlery i wycieraczki mogą utrudniać ich użytkowanie.

To samo dotyczy punktów kontaktowych samochodu. Uchwyt należy przymocować do ramy pokrywy bagażnika, a nie tylko do blachy, aby utrzymać ciężar rowerów.

Uchwyty na klapę od bagażnika znajdziecie na stronie dopasujbagaznik.pl/uchwyty-rowerowe-na-hak