by

Co uszkadza filtry, a co uszkodzi brak filtrów w samochodzie?

Filtry do samochodów osobowych i ciężarowych, kiedyś były zaniedbywane, jednak dzisiaj większość kierowców nie ignoruje już ich okresowej wymiany, znając powody, dla których jest to ważne. Mimo, że filtry są elementem eksploatacyjnym i ich wymiana co pewien czas jest konieczna, gdyż się zużywają, to jednak może zdarzyć się tak, że przed terminem wymiany ulegną uszkodzeniu. Z drugiej strony, brak filtrów lub ich niesprawność nie pozostaje też bez wpływu na stan techniczny samochodu i może doprowadzić do uszkodzeń jego elementów.filtry do samochodów osobowych

Uszkodzenia filtrów samochodowych

Na początek warto przyjrzeć się temu, co może doprowadzić do uszkodzenia filtrów w naszych pojazdach. Pierwszą grupą uszkodzeń są uszkodzenia mechaniczne. Najczęstszym z nich jest przerwanie papieru lub jego rozwarstwienie. Może ono przytrafić się w momencie montażu filtra lub wynikać z wad powstałych w procesie produkcji. Innym częstym uszkodzeniem filtrów jest oderwanie denek od przegrody filtracyjnej, co również swoje źródła ma w procesie produkcyjnym, gdzie użyto złej jakości kleju bądź zbyt niskiej temperatury w trakcie łączenia elementów. Najrzadziej spotykanym uszkodzeniem mechanicznym jest spłonięcie papieru filtracyjnego. Może do niego dojść, kiedy rozreguluje się zapłon i płomień z komory spalania cofnie się do układu dolotowego. Wybierając dobrej jakości filtry możemy uniknąć takich przykrych niespodzianek. Przykładem godnych uwagi filtrów są te PZL Sędziszów.

uszkodzenia filtrów do samochodów osobowychOprócz uszkodzeń mechanicznych, filtry do samochodów osobowych ulegają także uszkodzeniom eksploatacyjnym. Nierzadko plisy ulegają pofałdowaniu i sklejeniu, co jest spowodowane brakiem polimeryzacji papieru filtracyjnego w trakcie produkcji filtra. Polimeryzacja to poddawanie papieru obróbce cieplnej, wskutek której utwardzone zostają żywice znajdujące się na papierze. Najczęstszym uszkodzeniem eksploatacyjnym filtra jest jednak jego zapchanie, za co winę najczęściej ponosimy my samy, ignorując konieczność wymiany filtrów przed upływem terminu wskazanego przez producenta. Może się też jednak zdarzyć tak, że papier filtracyjny w filtrze ma zbyt małą powierzchnię czynną, co prowadzi do zbytniego obciążenia i w konsekwencji do zapchania filtra. Spadek mocy silnika i większe zużycie paliwa to efekty, które szybko zauważymy w takim przypadku.

Brak filtra lub jego uszkodzenie – wpływ na stan techniczny pojazdu

turbosprężarkaNie tylko filtry ulegają uszkodzeniu – jeśli w samochodzie brakuje filtrów bądź też są one niesprawne, usterka może spotkać także niektóre z elementów pojazdu. Przede wszystkim filtry do samochodów osobowych chronią silnik przed zanieczyszczeniami, które stopniowo doprowadzą do korozji. Częstą sytuacją jest uszkodzenie turbosprężarki, czego winowajcą mogą być właśnie źle wykonujące swoją pracę filtry. Zarówno zanieczyszczenia z oleju, paliwa i powietrza mogą doprowadzić do awarii turbosprężarki. Warto więc w przypadku problemów z nią sprawdzić stan filtrów, ponieważ często mylnie szukamy przyczyn np. w poluzowanych uszczelkach do turbosprężarek, a tymczasem wystarczy przypomnieć sobie, kiedy ostatnio wymienialiśmy filtry w samochodzie.