by

Jakie powinno być oświetlenie przyczepki?

Przyczepka podobnie jak samochód osobowy powinna być doposażona w odpowiedni zestaw świateł. Dopiero wtedy może zostać dopuszczona do ruchu. Nieoświetlona przyczepa mogłaby stwarzać zagrożenie na drodze, zwyczajnie byłoby słabo widoczna dla innych pojazdów uczestniczących w ruchu.

W jakie światła doposażyć przyczepkę

Jeśli kupujemy nową przyczepkę ta przeważnie jest doposażona w komplet oświetlenia inaczej jest w sytuacji kiedy decydujemy się na zakup używanej przyczepy. Nierzadko należy taki pojazd dodatkowo wyposażyć w komplet oświetlenia. W podstawowym wariancie przyczepa powinna mieć światła pozycyjne, hamowania, kierunkowskazy, światła stopu, awaryjne oraz komplet odblasków. Światła odblaskowe przeważnie są montowane z boku z przodu i z tyłu przyczepy. Niektóre modele przyczep oprócz standardowego oświetlenia posiadają lampy ledowe. Dla przyczepy dopuszczonej do ruchu drogowego jest to bardzo ważne akcesorium. Lampy ledowe dają dużo więcej światła niżeli standardowe lampy czy odblaski. Lampy ledowe do przyczepy montowane są przeważnie z tyłu przyczepy. Przykładowe lampy ledowe znajdziesz na stronie: https://www.na-haku.eu/lampa-tylna-led-przyczepy-6-funkcji-neon-prawa.html.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Chcąc zapewnić sobie nie tylko komfort podróżowania ale przede wszystkim dobrą widoczność na drodze, powinno się inwestować w zarówno standardowe oświetlenie jak również dodatkowe elementy oświetleniowe takie jak chociażby odblaski. Dobra widoczność na drodze to podstawa, a dodatkowe oświetlenie przyczepki może przydać się w momencie kiedy konieczne będzie manewrowanie przyczepą w warunkach nocnych, gdy widoczność jest dość mocno ograniczona.

Dodatkowe wymogi

Rodzaj oświetlenia w przyczepie zależy w dużej mierze od tego jak duży jest pojazd. W przypadku gdy przyczepka ma więcej niż 2,05 metra szerokości lub 9,1 metra długości dodatkowym wymogiem jest montaż dodatkowych lamp. W przypadku tak dużych przyczep przydają się dodatkowe boczne światła obrysowe bądź odblaskowe. Chcąc zasięgnąć szczegółowych informacji na temat wymogów prawnych warto zaznajomić się z Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002r w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.